Allt för hemmedia - recensioner | Tips för att köpa | | design Teknik Nyheter

Astell&Kern visar upp en ny högupplöst spelare och in-ear monitor

16

Vid förra veckans CE Week-evenemang i New York visade Astell&Kern upp två nya produkter: en ny bärbar högupplöst ljudspelare kallad AK70 (visas här, $599) och en uppdaterad andragenerationsversion av AK T8iE in-ear-monitorer ($999). AK70 är den första i Astell&Kerns portabla serie som inkluderar en digital linjeutgång via optisk och USB, så att användare kan ansluta sin egen externa DAC. Andra generationens AK T8iE, designad i samarbete med Beyerdynamic, uppdaterar den tidigare, prisbelönta IEM med en ny kabeldesign. Båda produkterna kommer att finnas tillgängliga i juli.

Från Astell&Kern
Astell&Kern debuterade två nya produkter för den amerikanska marknaden på CE Week. Den nya AK70 högupplösta bärbara ljudspelaren och AK T8iE 2nd Generation In-Ear Monitor läggs till i Astell&Kerns utbud av prisbelönta högupplösta ljudprodukter.

Astell&Kern AK70 är den senaste bärbara högupplösta ljudspelaren i Astell&Kern-sortimentet. En ny portabel högupplöst spelare på ingångsnivå, singel DAC AK70 är den första bärbara Astell&Kern-spelaren som har en digital linjeutgång via optisk och USB. Detta tillåter användare en rad alternativ för att ansluta sin egen favorit externa DAC.

Andra funktioner hos Astell&Kern AK300 inkluderar:
• Single Cirrus Logic CS4398 DAC Chipset
• Stöd för högupplöst ljuduppspelning upp till 24-bitar/192-kHz PCM-ljud och upp till dubbelhastighet, 5,6MHz DSD (konverterad till PCM)
• 64 GB intern flashlagring med enkel microSD-kortplats för upp till 200 GB extra lagringsminne
• DLNA 1.0-kompatibel
• Wi-Fi-aktiverad, stöder uppdateringar av OTA-firmware och streaming av musik från andra enheter på samma nätverk
• Stöder AK Connect-appen, tillgänglig för iOS- och Android-enheter
• USB DAC-funktion – kan anslutas till en Mac/PC för att kringgå internt ljudkort och mata ut högupplöst ljud
• CD-Ripper-kompatibel, så att användaren kan rippa musik direkt till spelaren utan att behöva en dator.

Astell&Kern AK70 kommer att finnas tillgänglig i juli 2016 för $599.

Den nya andra generationen Astell&Kern AK T8iE In-Ear Monitors gör sin världsdebut på CE Week NY. Astell&Kern samarbetade med Beyerdynamic förra året för att producera den första Tesla förarbaserade In-Ear Monitor. AK T8iE är tillgänglig exklusivt via Astell&Kern. Den nya andra generationen AK T8iE uppdaterar den populära och prisbelönta IEM med en ny kabeldesign. AK T8iE II har samma neutrala och naturliga ljud med stor effektivitet som den första generationens IEM. Tesla-drivrutinerna som används i AK T8iE är 1/16 av storleken på tidigare Tesla-drivrutiner, men levererar ändå de exakta ljudegenskaperna hos större Beyerdynamic-hörlurar.

Lika viktigt som ljudkvalitet är komfort. AK T8iE har en concha-design med kabeln som löper över örat, vilket har flera fördelar. Å ena sidan krävs ett något större hölje för att få plats med 11 mm Tesla-drivrutinen inuti. Däremot sitter de ovala conchaformarna väldigt bekvämt i örat utan något tryck. De sätts enkelt in istället för att trycka in dem med kraft i hörselgången. Och eftersom kabeln inte drar kan de inte falla ut. Kabeln är täckt med Aramid, en stark och värmebeständig syntetfiber, för hög hållbarhet som tål långvarig användning. Själva öronsnäckan är gjord av en egenutvecklad komposit med en trelagers PVD-beläggning och innehåller koppar och krom.

AK T8iE har två kablar, den första med ett balanserat, 2,5 mm fyrpoligt uttag för användning med Astell&Kern-spelare. Dessutom ingår en andra kabel med 3,5 mm-uttag för användning med andra bärbara spelare. Fem olika storlekar av dessa unika silikonspetsar ingår, samt skumspetsar i S, M och L.

Uppgraderade funktioner hos AK T8iE andra generationen inkluderar:
• Uppgraderad talspole med optimerad trådgeometri
• Ger enklare förflyttning av membranet vid högsta volymnivåer
• Hög tillförlitlighet
• Extremt låg distorsion
• Högkvalitativ transparent silverpläterad kabel
• Hög renhet silver/koppar legeringsledare för det renaste ljudet
• Aramidfiberkärna för ultimat styrka
• Icke-allergiframkallande, ultraflexibel transparent hylsa
• Högprecisions guldpläterade MMCX-kontakter
• Exakt anslutning av kablar till hörsnäckan
• Hög tillförlitlighet
• Lägsta motstånd för bästa ljudprestanda

Astell&Kerns ingenjörer arbetade nära Beyerdynamic för att justera ljudutgången för varje IEM för att perfekt matcha ljudegenskaperna hos Astell&Kerns bärbara högupplösta ljudspelare. Varje par IEM byggs för hand på Beyerdynamics anläggning i Heilbronn, Tyskland, enligt Beyerdynamics krävande specifikationer.

Astell&Kern AK T8iE andra generationens In-Ear Monitor kostar 999 $ och kommer att finnas tillgänglig i juli 2016.

Inspelningskälla: hometheaterreview.com

Denna webbplats använder cookies för att förbättra din upplevelse. Vi antar att du är ok med detta, men du kan välja bort det om du vill. Jag accepterar Fler detaljer